WET-MED - Przychodnia weterynaryjna, szpital i hotel dla zwierząt

Lekarz weterynarii Marek Dobrowolski. Oddaj swojego pupila w najlepsze ręce!

Porady

CHOMIKI

 

        Pierwszym zwierzakiem dziecka jest zazwyczaj mały,sympatyczny gryzoń-chomik.Jest on jednym z najpopularniejszych domowych pupili.W hodowlach domowych żyją najczęściej chomiki syryjskie tzw. złote,chomiki rosyjskie i chińskie. Gryzonie te należą do samotników,ale niektóre gatunki można trzymać w grupach.W takiej sytuacji należy pamiętać o zapewnieniu im większej powierzchni mieszkalnej.Jednak chomiki syryjskie nie lubią towarzystwa.Szczególnie agresywne są samice,które nie żyją ze sobą w zgodzie a samca tolerują tylko w okresie rui.

        Klatka dla chomika powinna być metalowa lub plastikowa i odpowiednio zabezpieczona przed ucieczkami..Chomiki są zwierzętami aktywnymi o świcie i nocą.Za wszelką cenę próbują wydostać się na zewnątrz i każdą najmniejszą szczelinę potrafią poszerzyć zębami i uciec.Ponadto skaczą na wysokość ok.30 cm,odbijając się od podłoża łapkami.

        Aby zwierzak nie nudził się trzeba zapewnić mu odpowiednie zabawki np. kołowrotek do ćwiczeń,huśtawkę,pochylnię,drewniane domki na gniazdo itp.Sciółka w klatce może być w postaci trocin,papierowych białych ręczników lub białego papieru.Nie wolno wykładać klatki kolorowymi gazetami,gdyż barwnik jest toksyczny dla chomików.Klatka z jej mieszkańcem nie powinna stać w gorącym miejscu,gdyż zwierzęta te wolą chłód,a gdy jest im zimno zakopują się w ściółce.

        Mieszkanie naszego pupilka musi być sprzątane raz w tygodniu,ponieważ zwierzaki te magazynują pokarm,który może się zepsuć. Zazwyczaj jeden z kątów klatki jest wybierany przez chomika na toaletę i to miejsce należy czyścić codziennie.Można tam umiescić płytkie naczynko,do którego zwierzak będzie się załatwiał.

        Chomik je niemal bezprzerwy,część pobieranego jedzenia przetrzymuje w workach policzkowych,a następnie chowa w swojej spiżarni.Pokarm dla chomika powinien zawierać ziarna zbóż,kiełkujące nasiona,suchy chleb,biały i żółty ser,gotowane jajko ze skorupką,surowe i gotowane mięso,dżdżownice,mączniaki,owoce,warzywa,trawę i siano.Musi w nim być dużo twardych składników pozwalających na ścieranie siekaczy.Woda do picia i pasza muszą stać w osobnych grubych porcelanowych lub metalowych pojemniczka.

         U chomików podobnie jak u innych zwierząt domowych mogą występować pasożyty zewnętrzne np.nużeniec,świerzb drążący lub pchły.Ponadto spotyka sie też różne zmiany skórne jak np.wyłysienia hormonalne,ropnie i ropne zapalenie skóry oraz alergiczne zapalenie skóry,grzybice skóry.Wśród pasożytów wewnętrznych,których żywicielami mogą być chomiki wyróżniamy:tasiemce,nicienie oraz pierwotniaki.Często dochodzi do nieprawidłowego wzrostu siekaczy,gdy jeden z nich złamie się na twardym pożywieniu,na skutek upadku czy zbyt małej ilości wapnia w pożywieniu.Charakterystyczną chorobą przewodu pokarmowego jest tzw.”mokry ogon”,objawiającą sie wodnistą biegunką,odwodnieniem i brakiem apetytu.Nieleczone zwierze pada w ciągu dwóch,trzech dni.Mogą również występowac biegunki spowodowane zmianą diety,które można leczyć podając węgiel lekarski oraz zmieniając pokarm na suchą mieszankę zbóż.Paszę zieloną można wprowadzić ponownie do pożywienia trzy,cztery dni po ustąpieniu biegunki.Zdarza się także zatwardzenie spowodowane suchym pokarmem,bez dostępu wody.Zwierzak przyjmuje zgarbioną pozycję i wydala twarde,małe bobki.Podaje się wtedy trzy razy dziennie1-2 krople parafiny lub oleju z oliwek.U chomików mogą również występować infekcje dróg oddechowych, charakteryzujące się wypływem z worków spojówkowych i nosa.Gryzoń siedzi w kącie klatki,drży,ma do połowy przymknięte oczy.Te schorzenia wymagają wizyty u lekarza weterynarii.

Przychodnia dla zwierząt Firma "Wet - Med" lek. wet. Marek Dobrowolski 97-500 Radomsko, ul. Słowackiego 32 tel.: , 6NoSkype02NoSkype 6NoSkype12NoSkype 1NoSkype99.