WET-MED - Przychodnia weterynaryjna, szpital i hotel dla zwierząt

Lekarz weterynarii Marek Dobrowolski. Oddaj swojego pupila w najlepsze ręce!

Porady

ZATRUCIA LEKAMI U PSÓW.

 

 

         Często zdarza się, iż właściciele psów, aby ulżyć w cierpieniu pupilowi podają mu leki ludzkie. Niestety nie wszystkie środki farmaceutyczne stosowane u ludzi mogą być użyte w leczeniu zwierząt. Dlatego należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który powie nam jaki lek ze swoje apteczki możemy użyć i w jakiej dawce. Najczęściej występują zatrucia po podaniu w zbyt dużej ilości preparatu, którego substancją czynną jest paracetamol, naproksen bądź ibuprofen.

        Paracetamol ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Psy są bardzo wrażliwe na jego działanie a dawka jaką można im podać to 15 mg/kg m.c. 3 razy dziennie doustnie. Dawki czterokrotnie wyższe mogą spowodować zatrucie a w szczególnych przypadkach prowadzić do uszkodzenia wątroby. Objawy kliniczne zatrucia pojawiają się w ciągu 4-12 h po podaniu leku. Może wystąpić sinica, przyspieszona praca serca ,przyspieszone oddychanie, duszność a także wymioty, biegunka, brak apetytu, krwiomocz, świąd, obrzęk części twarzowej głowy i obwodowych części kończyn. Po kilku dniach może dojść do hemolizy wewnątrznaczyniowej, żółtaczki, obrzęku płuc i śpiączki. Zatrucie paracetamolem może spowodować śmierć zwierzaka, tak więc należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

        Środkiem, po który również często sięgamy jest ibuprofen. Jest on niesterydowym, przeciwzapalnym lekiem przeciwbólowym. W przypadku tej substancji nie została ustalona bezpieczna dawka. Kiedyś zalecano dawkę 5 mg/kg m.c., dziś w literaturze spotyka się dawkę 10 mg/kg m.c. Wiadomo jednak, że jest to lek, który w dawce 100 mg/kg może wywołać bardzo ciężkie zatrucie, objawiające się biegunką, krwawymi wymiotami, smołowatym kałem, ataksją, osłabieniem, brakiem apetytu i sennością. Rzadko obserwuje się duszność, pobudzenie, przeczulicę, drżenia lub konwulsje. Ibuprofen powoduje owrzodzenie żołądka, nadżerki, zapalenie jelit i niewydolność nerek.

         Innym niesterydowym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym jest naproksen, którego toksyczność dla psów jest prawdopodobnie mniejsza niż ibuprofenu. Zalecana dawka to 5 mg/kg m.c. - 2 mg/kg m.c.. W przypadku tego leku objawy zatrucia są takie, jak przy zatruciu ibuprofenem. Może też dojść do uszkodzenia żołądka, jelit i nerek. W obu przypadkach należy natychmiast zgłosić się do lecznicy, gdzie zostanie rozpoczęte leczenie. Pamiętajmy więc, że nie wszystkie leki, po których my czujemy się lepiej mogą pomóc naszemu zwierzakowi!

Przychodnia dla zwierząt Firma "Wet - Med" lek. wet. Marek Dobrowolski 97-500 Radomsko, ul. Słowackiego 32 tel.: , 6NoSkype02NoSkype 6NoSkype12NoSkype 1NoSkype99.